Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

 

Süt salgılanmasının uyarılması için düzenli olarak emzirme ya da süt sağılması gerekmektedir. Bu sebeple de bebekler ilk dünyaya geldiğinde en az beş dakika emzirilmelidir. İlk memeden süt akışı tamamlandığında diğer memeye geçilmelidir. Bebek her acıktığında mutlaka emzirilmeli ve memeler boşaltılmalıdır. Bu sayede meme rahatlayacak ve süt üretimi artacaktır. İlk haftalarda emzirme aralığı bir iki saat olmalıdır. Her emzirme sonrası süt miktarı artacaktır.

Emzirme aralıkları ise:

  • Bebeğin ilk haftasında: günde 8-12 defa arası olmalıdır.
  • Bir hafta ve bir ay arasında: günde 8-10 arası olmalıdır.
  • 1 ay ve 3 ay arasında: 6-8 defa arası olmalıdır.
  • 3 ay ve 7 ay arasında: günde 5-6 defa arası olmalıdır.
  • 7 ay ve 8 ay arası: günde 4-5 defa,
  • 9 ay ve 12 ay arasında ise: günde 3-4 defa olmalıdır.

Bebek ilk dünyaya geldiğinde ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Bu dönemde su dahi içilmemesi gerekmektedir.  Bebeğin su içmesi, midesinin dolmasına yol açar. Bu sebeple de anne sütünü reddeder ve süt oranı azalır. Bebek emdikçe anne sütü artacaktır. Annelerin %95’inin bebeklerine yetecek kadar süt üretme yetisi vardır.

bebek-emzirmek_1

Bebeğimi yeterince emzirdiğimi nasıl anlarım?

Bebeğin yaptığı idrar ve kakadan yeterince beslenip beslenmediğini anlamak mümkündür.Bebeğiniz günde en az altı defa idrarını yapıyorsa ve doktor bebeğin ağırlığının ve gelişiminin olduğunu ifade ediyor ise bebek yeterince besleniyor demektir.

Her emzirmede ilk gelen süt, önsüttür. Emme devam ettikçe, sütteki yağ oranı artacaktır. Emzirmenin sonunda gelen süt, en fazla yağ içeren süttür. Bebeklerin hem önsüte hem de sonsüte ihtiyaçları vardır.  Bebek bu sebeple doyana kadar emzirilmelidir.

Emzirme süresi yaklaşık olarak tek meme için 15 dakikadır. İki memenin de aynı emzirmede boşaltılması gerekir.  Anne, ilk emzirmelerden sonra emzirme pratiği yapacağı için daha rahat emzirme dönemleri gelecektir.

Emzirme süresinin aşırı olması bir sorunun göstergesi olabilmektedir. Bunun dışında bebek 10 dakikadan daha kısa sürede emiyorsa yeterli beslenemiyor olabilir. Elli dakikadan fazla emme süresinde ise bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Kaynak: http://www.jinekoloji.com