Yeni Annelerin En Çok Merak Ettiği 7 Soru

Yeni Annelerin En Çok Merak Ettiği 7 Soru

uyuyan-bebek

Bebeğimi ilk doktor ziyaretine ne zaman götürmeliyim?

Bebekler dünyaya gelir gelmez ilk muayenesi, doğumhanede çocuk doktoru tarafından yapılır. Şayet yapılan bu kontrollerde herhangi bir sorun yoksa, bebek doğduktan bir hafta sonra yeniden kontrollere çağırılır. Bu kontrollerde amaç; anne sütünün yetip yetmediği ve yenidoğan sarılığı adı verilen hastalığın teşhisidir. Bu kontrollerde de bir sorun çıkmaz ise bir ay sonra yeniden kontrole çağırılırsınız. Bu kontrollerde ise aşılama yapılacaktır.

Bebeğim kaç saat uyumalı?

Yeni doğan bebekler günde 17-18 saat uyuyabilmektedir. Bebeğiniz 3 aylık olduğu zaman ise uyku süresi 15’e düşer. Ancak bu uyku, aralıklı bir uykudur. Yani bebeğiniz 2-3 saatte bir acıkıp uyanacaktır. Bebeğiniz 6. Aylık olduğunda ise bu sorun hafifleyecek ve daha uzun aralıklarla uyanmaya başlayacaktır. Bebeğiniz 3 haftalık olduğunda mutlaka gece ve gündüz ayrımını yapmasını sağlamalısınız. Gece olduğunda ışıkları söndürün ve oyun oynamayı bırakın.  Bebeğiniz 8 haftalık olduğunda ise tek başına uyuması için alıştırmalara başlayın. Onu yatağa yatırın ve kendi kendine uyumasını sağlayın.

emziren-anne-ve-bebek

Emzirme hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Bebeğiniz ilk dünyaya geldiğinde sütünüzün yetersiz olduğunu düşünebilirsiniz. Sütünüz, emzirdikçe artacaktır. Sık sık ve düzenli olarak iki memeyi de boşaltın. Bebeğiniz her ağladığında onu emzirmeye çalışın. Yeni dünyaya gelen bebekler günde 10 defa kadar emmek isteyecektir. Bu öğün sayısı bebek büyüdükçe azalacaktır. Sık emzirme sayesinde memelerde meydana gelebilecek sorunlar da önlenmiş olur. Şayet sütünüz birikiyor ise mutlaka sağın. Düşük kilolu bebeklerin ise daha sık emzirilmesi gerekmektedir.

Bebeğim kaç kere acıkacak?

Yeni doğan bebekler, ilk günlerde oldukça sık acıkırlar. İkinci aydan itibaren ise 2-3 saatte bir acıkabilirler. Bebeğin mide hacmi büyüdükçe acıkma aralıkları uzayacaktır. Yeni doğan bebeğinizi günde 10 defa emziriyorsanız, 2-3 aylık bebeğinizi daha az emzireceksiniz. Bebekler, boş mide ile beş saatten daha fazla uyuyamazlar. Bundan dolayı da geceleri 2 ya da 3 defa bebeği beslemek gerekmektedir. Anne sütü, ek besinlere göre daha çabuk acıktırmaktadır. Bunun sebebi ise daha kolay sindirilmesidir.

bebek-banyo-

Bebeğimi ne zaman yıkamalıyım?

Özellikle yeni anneler, bebeklerine banyo yaptırırken korkabilir. Bu noktada küçük ayrıntılara dikkat edilerek banyo aşaması kolaylıkla aşılabilir. İlk olarak bebeğinizi fileden yapılmış bölümlü küvetlerde yıkamanız daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede de bebeğin kayma riski olmayacaktır.  Şayet bebeğinizi bezle yıkıyorsanız, vücudunu nazikçe silin ve temiz bezler kullanmaya dikkat edin.  Sünger kullanmanız tavsiye edilmez. Banyo sıcaklığının 25-27 derece olmasını sağlamalısınız. Banyodan sonra üşümemesi için bebeğinizi hemen havluyla sarmalısınız. Banyo yaptırırken bebeğin çok aç ya da çok tok olmamasına dikkat edin. Akşam banyo yaptırmanız, bebeğinizin daha rahat uykuya dalmasını sağlayacaktır.

Bebeğime banyo yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

İlk olarak sakin olmalısınız ve aceleci davranmadan bebeğinizi yıkamalısınız. Bebeğinizin kendini fiziksel olarak rahat hissettiği koşullarda banyosunu yaptırmanız oldukça önemlidir. Banyodaki suyun sıcaklığını dirseğiniz ile kontrol etmelisiniz. Şayet bu noktada emin olamıyorsanız, derece almanız yararlı olabilir.  Bebeğinize duş aldırırken ilk olarak alt vücudunu sonra ise tüm vücudunu küvete sokmalısınız. Bebeğinizin başını en son yıkayın. Çünkü bebekler en çok kafalarından üşümektedir. Başını temiz bir suyla ıslatın ve göz yakmayan bir şampuan ile önden arkaya doğru yıkayın. Bol suyla durulayın. Bebeğinizi koltuk altından boynunu, kolunuzun üzerine yaslanmış olarak yıkayın. Diğer elinizle de vücudunu yıkayın.  Vücudunu yıkarken bebeğinize uygun bir vücut temizleyicisi ile bebeğin her yerini güzelce yıkayın. Küvetten çıkarırken ise sudan çıkarır çıkarmaz temiz bir havluya sarın ve sırt üstü yatırın. Hafifçe kafasını kurulayın.

ağlayan-bebek-

Banyo sonrası yapmam gerekenler nelerdir?

Bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra tüm vücudunu yumuşak hareketlerle kurulayın. Boğum aralarını, koltukaltını, kasıklarını ve ayak parmak aralarını güzelce silin. Bebe yağıyla vücudunu yağlayabilirsiniz. Ardından ise kısa sürede bebeğinizi giydirin. Son olarak battaniyesine sarın ve uyutun.

Kaynak: http://www.jinekoloji.com