Suda Doğum

Suda Doğum

Suda Doğum Nedir & Nasıl Gerçekleşir?

Suda doğum; ılık su havuzunda normal doğumun gerçekleştirildiği bir doğum yöntemidir.

Suda doğumun öncesinde anne adayı duş alır. Sonrasında bağırsağın boş olması gerektiği için lavman yapılır. Rahim açıklığı 4 cm olduktan sonra yeterli miktarda ılık suya havuza oturulur. Sadece rahim bölgesinin ılık suda olması yeterlidir.

Anne adaylarının normal doğum yerine suda doğumu tercih etmesinin sebepleri olarak;

  • Doğum sonrasında annenin rahminin ve doğum kanalının iyileşmesine ve normal haline dönmesine katkı sağlaması,
  • Doğum anında gebeye sancı ile başa çıkmaya yardım etmesi,
  • Doğum esnasında salgılanan endorfin hormonu su ortamında daha kolay salgılanır ve annenin doğum esnasında daha rahat, stressiz olmasını sağlaması,
  • Bebeğin bir su ortamından diğerine geçerken şoka uğramasını engellemesi,
  • Ağrı kesici almadan doğum süresinin kısalması gösterilebilir

Normal doğum ile kıyaslandığında ekstra bir risk taşımamasına rağmen suda doğum genellikle 2. ya da 3. çocuk doğumunda önerilir. Bunun sebebi ilk doğumda yırtıkların düzgün açılması için doktorlar tarafından kontrollü kesiklerin açılmasıdır. Bunların dışında risk grubundaki gebelere, erken doğum, annenin aktif genital enfeksiyona sahip olması, çocuğun ters gelmesi durumlarında da suda doğum yapılamaz. Bebekten kaynaklanan bazı sorunların var olması halinde; örneğin bebeğin normalden az kiloda ve küçük olması veya bebeğin normalden daha fazla hassas olması vb. durumlarda da suda doğum uygulanmamalıdır. Zaten doğumu gerçekleştirecek doktor; gerekli incelemeler yaptıktan sonra bu doğum çeşidinin uygulanıp uygulanamayacağı konusunda bir yönlendirme yapacaktır.