Hamilelikte Sigara Kullanımı

Hamilelikte Sigara Kullanımı

Sigara dumanı içerdiği nikotin,karbonmonoksit, zift, nikotin, kurşun ve diğer zehirli birçok maddenin direkt olarak üst solunum yollarına, oradan bronşlara ve akciğerlere, kana geçmesi ve tüm organlara yayılmasıyla başta solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organ sistemlerine zarar verebilir.

Hamilelikte sigara içilmesinin uzun vadede ve kısa vadede etkilerini ayrı ayrı incelemek gerekir.

Kısa Vadeli Etkiler

Hamilelikte sigara içiminde ortaya çıkan kısa vadeli etkiler, sigara içildiğinde vücuda giren karbonmonoksit ve nikotinin yarattığı anlık etkilerdir. Bunlar:

  • Vücuda giren nikotin bronşları kasar ve akciğere daha az hava girmesine sebep olur. Aynı zamanda nikotin damarları kasıcı etkisiyle damar içindeki basıncın yani tansiyonun yükselmesine, kalbe olan etkisiyle de nabzın hızlanmasına neden olur.
  • Vücuda giren karbonmonoksit, alyuvarların içinde bulunan hemoglobin adlı molekülün oksijen taşımaktan sorumlu bölgelerini işgal ederek kanın oksijen miktarının azalmasına yol açar.

Yukarıda bahsedilen kısa vadeli etkiler tek bir sigara içiminde ortaya çıkabilir. Bunun yanında, çok sigara dumanı bulunan ortamlarda sigara içmeyen kişilerde bile görülebilen etkilerdir. Normal bir birey bu etkileri kolayca tolere edebilir. Ancak anne adayının karnındaki bebeğinin de oksijen ihtiyaçları göz önünde bulundurulursa bir tek sigaranın yarattığı hipoksi (oksijen azlığı) ve hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) bile bebeğe daha az kan ve daha az oksijen gitmesine neden olabilir. Bu durumun günde bir paket sigara içen bir anne adayında 20 kez tekrarlaması, fetusun ilerleyici bir şekilde oksijensiz kalmasına ve olumsuz değişiklikler meydana gelmesine neden olabilir.

Uzun Vadeli Etkiler

  • Akciğerlerin hava taşıma kapasitesi azalır ve en ufak bir zorlamayla nabızda artma ve nefes darlığı ortaya çıkar. Çok uzun zamandan beri sigara içenlerde akciğer ve diğer solunum yolu kanserlerine ve hatta mesane gibi diğer organ kanserlerine eğilim artar. Yine bu kişilerde damar sertliğine bağlı koroner kalp hastalıkları ve diğer hastalıklara (felç gibi) eğilim artmıştır.
  • Sigaranın içinde bulunan ziftin akciğerlere çökmesi ile kronik bronşit gelişimi ortaya çıkabilir.
  • Sigaranın içerdiği kurşun gibi zehirlerin solunum yolunu döşeyen hücrelerde anormal değişiklikler göstermesine ve kanser riskinin artışına neden olur.
  • Toksik maddelerin damarlarda yaptığı hasarlar neticesinde ateroskleroz (damar sertliği) meydana gelmesine, dolayısıyla koroner kalp hastalığı riskinde artışa neden olur.
  • Genel olarak sigara alışkanlığının iştahı azaltıcı, C vitaminini tüketici etkileri nedeniyle uzun vadede beslenme bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olur.