Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Gebe anneler planladıkları hamileliklerde fiziksel olduğu gibi psikolojik belirtiler de yaşayabiliyorlar. Hamilelik belirtileri herkeste aynı şekilde görünmeyebilir. Bunun yanında hamilelik belirtilerinin şiddeti, ortaya çıkış şekli ve süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Hamilelik belirtileri;

Adet Tarihinde  Gecikme

İlk hamilelik belirtisi adet tarihinde gecikme yaşanmasıdır. Adet kanaması beklenilen tarihte yaşanmadığı zaman hamile kalındığından şüphelenilebilir. Ancak adet kanamasının gecikmesi her zaman gebeliğe işaret etmez. İklim değişikliği, hastalıklar, stres ve kullanılan ilaçlar adet gecikmesine sebebiyet verebilir.

Göğüslerde Hassasiyet

Göğüslerde hassasiyet oluşması da erken gebelik belirtilerinin başında gelir. Göğüslerde büyüme, şişkinlik, karıncalanma ve hassasiyet görülebilir. Ancak göğüslerde hassasiyet adet belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Aşırı Yorgunluk

Hamile kadınlarda yorgunluk sıklıkla görülür. Normal yatma saatinden daha erken saatlerde uyuma, sabah yataktan çıkmakta zorluk çekme, gün içerisinde yorgun hissetme ve aşırı yorulma gibi belirtiler gebelik belirtileri arasında yer alır. Bu belirtiler iklim değişikliği, depresyon vb. rahatsızlıklarda da görülebilir.

Sık İdrara Çıkma

Üşütme, fazla sıvı tüketme ya da sistit olma durumları dışında yaşanılan sık idrara çıkma durumu hamileliğin belirtisi olabilir. Gebelikte rahimde büyüme görülür ve bu büyüme idrar torbasına baskı yapar. Böylelikle gebe kadın sık idrara çıkmak durumunda kalır.

Baş Dönmesi

Birçok kadın hiç baş dönmesi yaşamadan gebeliğini geçirmiş olsa da gebeliğin ilk haftalarında anne adaylarında baş dönmesi yaşanabilir. Hamilelikte yaşanan baş dönmesinin sebebi, rahmin yaptığı baskı sonucunda yeterli miktarda kan pompalanamamasıdır.

Koku Hassasiyeti

Kokulara karşı aşırı hassasiyet hamilelik belirtileri arasında yer alır. Hamilelik sürecinde hormonlarda değişiklik yaşandığı için burun koku alma duyusunu üst seviyede yaşar.

Mide Problemleri

Bu problemler hamile kadında genellikle mide bulantısı, midede yanma şeklinde ortaya çıkar. Hamilelik döneminde sindirim sisteminde yavaşlama görüldüğü için mide problemleri yaşanır. Bunların dışında gebelikte kabızlık çok sık yaşanan bir problemdir.

Duygularda Değişiklik

Hamilelik sırasında hormonlarda değişim yaşandığı için anne adayının duygu durumları sıklıkla değişebilir. Kolay ağlayabilme, aşırı hassasiyet, kolay sinirlenme gibi belirtile hamilelik belirtileri olabilir.

Vücut Isısında Yükselme

Hamilelik dönemindeki kadınların vücut ısılarında artış gözlemlenir.

Kilo Artışı

4. aydan sonra anne adayının kilosunda belirgin derece artış gözlenebilir. Kilo artışı erken hamilelik belirtisi olarak sayılmaz.

Açlık Hissi ve Aş Erme

Erken gebelik belirtisi olarak sayılmaz. Gebe kadınlarda aş erme durumu sıklıkla 3. aydan sonra yaşanır.

Tutunma Kanaması

Kadınların yaşadığı adet kanaması ilk etapta hamileliğin ilk belirtisi olan embriyonun yerleşme kanaması(implantasyon) ile karıştırılabiliyor. İmplantasyon kanaması adet kanamasından farklı olarak 1-2 gün sürer ve lekelenme şeklinde yaşanır.

Yukarıdaki hamilelik belirtileri sadece hamilelik belirtileri olmayıp kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kesin hamilelik tanısı için doktorunuza danışınız.