Emziren Annenin Beslenmesi

Emziren Annenin Beslenmesi

Annenin metabolizması ve beslenmesi anne sütünün kalitesini ve miktarını etkiler. Emzirme annenin metabolizmasını etkiler. Çünkü anneden süte vitamin ve mineral geçer. Bu nedenlerden dolayı bebeğini emziren anne kendi beslenmesine dikkat etmelidir.

Düzenli olarak emziren anne günde 400 – 1000 cc süt verir. Dolayısıyla emziren annelerin diğer kadınlara göre günde ortalama olarak 400 kcal fazla enerji almaları gerekir. Emziren annenin günlük alması gereken protein miktarı da artmalıdır.

Tüm vitaminler anne sütüne geçebilmektedir. Bu nedenle emziren anneler vitamin yönünden zengin diet uygulamalıdır. Annenin vitamin takviyesi alması da sütteki vitamin miktarını artttırır. Annenin kemik mineral yağunluğu emzirme döneminde zayıflar ve emzirme dönemi bittikten sonra tekrar düzelir. Kemik ve kalsiyum metabolizmasındaki bu değişim ve sonradan düzelme annenin aldığı kalsiyum miktarından bağımsız olarak gerçekleşir. Bu yüzden normalden daha fazla kalsiyum, magnezyum, fosfor alması önerilen bir durum değildir. Emziren kadınların da diğer kadınlar gibi günlük normal miktarda süt, yoğurt tüketmeleri yeterlidir.

Anne yemeyi azaltsa, hafif derecede kilo kaybetse bile süt miktarı hemen azalmaz. Ancak annenin beslenmesi ciddi derecede bozulursa sütün miktarı ve kalitesi azalabilir. Süt miktarı annenin aldığı sıvı miktarıyla değişmez. Annenin diğer insanlar kadar sıvı alması yeterlidir, fazlasının bir faydası yoktur. Kısacası sıvı alınması ve beslenme çok bozulmadıkça süt üretimi kolay kolay azalmaz.

doğum fotoğrafçısı, doğum fotoğrafçısı fiyat, doğum fotoğrafçısı fiyatları