Doğumdan Sonra Anne ve Meme Bakımı

Doğumdan Sonra Anne ve Meme Bakımı

Çoğu yeni anne normal doğumdan 48 saat, sezaryen doğumdan 48 veya 72 saat sonra hastaneden çıkarılarak evine gönderilir.Doğum sonrası anne bakımı ile ilgili temel noktalar şunlardır:

Doğumdan 1-2 saat sonra anne engel olan ekstra bir durum yoksa ayağa kaldırılmalıdır.Bu idrar torbası ile ilgili oluşabilecek sorunları ve kabızlık ihtimalini azaltmakta ve hareketsizliğe bağlı toplar damarlar içinde kan pıhtılaşmasını önlemektedir.

Doğum sonrası beslenme: Bebeğini emziren bir annenin günlük besin gereksinimi 2600-2800 kcal’dir. Meyve, sebze, proteinli gıdalar, süt ve süt ürünleri ile günde 3-4 litre su tüketilmelidir.

Doğum sonrası kabızlığı önlemek için bol sıvı alınmalı, posalı gıdalar tüketilmeli ve doktorlar gerek görürse laksatifler kullanılmalıdır.

Doğum sonrası perine bakımı: Tuvalet ihtiyacı giderildikten hemen sonra temizlik önden arkaya yapılmalıdır. Epizyotomi varsa bu bölgeye temastan kaçınmaya büyük özen gösterilmelidir.İlk birkaç gün antiseptik solusyonlar kullanılmalıdır. Epizyotomiden 1-2 saat sonra perineye buz torbası konması ağrı ve ödemi azaltabilir.Doğumdan 24 saat sonra perineye ıslak ve sıcak kompres uygulaması rahatlama sağlar. Bölgesel uygulamalara rağmen ağrı devam ediyorsa doktorların tavsiye ettiği şekilde bebeğe zararlı olmayan parasetamol türü ağrı kesiciler kullanılabilir.

Doğum sonrası cinsel ilişki: Doğumdan 3 hafta sonra cinsel ilişkiye başlanabilir. 6. haftadan önce ilişkiye başlayan kadınların yarısında ilişki sırasında ağrı görülebilir. Rahmin dölyatağı denilen kısmı rahmi iltihaplanmadan, enfeksiyondan korur. Kanama sırasında dölyatağı hassaslaşır ve rahim daha kolay iltihaplanabilir. Bu belirtilen sürelerin dışında annenin kanamasının bitmiş olması cinsel ilişki için önerilen bir durumdur.

Doğum sonrası meme bakımı: Mümkünse doğumu takip eden ilk yarım saat içerisinde bebek emzirilmelidir.Emzirme her iki meme için sıra ile yapılmalıdır. Emzirme öncesi ve sonrası memeler ve meme uçları ılık su ile temizlenmelidir.Emzirme ilk 2 hafta süresince günde 8-10 kez yapılmalı ve her bir emzirme süresi 5 dakikayı geçmemelidir.Emzirme hem sütün gelmesini sağlar hem de sütün birikerek memede ağrı yapmasına engel olur.Meme başı çatlakları için doktorların tavsiye edeceği pomad ve kremler kullanılabilir.Meme uçları çok küçük veya içe çekik ise ve bu nedenle bebek ememiyorsa silikon meme başları kullanılabilir veya süt steril kaplara sağılarak bebeğe biberonla verilir. Sütün artanı buzdolabında saklanabilir.

Angorjman: Doğumdan sonra ilk yedi gün içerisinde de görülen, memede damarların kanla birikimine bağlı genişlemesi ve memede sütün aşırı birikimi sonucu ağrı ve şişlik belirtileri ortaya çıkaran bir durumdur. Bebek sık sık emzirilerek sütün boşaltılması sağlanmalıdır. Parasetamol türü ilaçlar,soğuk baskı uygulaması yapılabilir. Gerekiyorsa elektrikli pompalar veya elle süt boşaltılmalıdır.