Anne Karnında Bebek Nasıl Nefes Alır?

Anne Karnında Bebek Nasıl Nefes Alır?

hafta-hafta

Bebeğin anne karnında yaşamını ve gelişimini  sürdürebilmesi için havaya yani oksijene ihtiyacı vardır. Ayrıca bebeğin kendisi için zararlı maddeleri de dışarıya atması gerekmektedir. Bebek tüm bunları annesi aracılığıyla yapmaktadır. Anne ile bebek arasındaki bu alışveriş  plasenta adı verilen organ sayesinde yapılmaktadır. Gebelik sonlanıncaya kadar plasente bebek ile anne arasında bu alışveriş devam eder. Göbek kordonu içindeki damarlar sayesinde bebek kanı plasentaya gider ve ordan kendisi için gerekli olan maddeleri alır. Kendisi için zararlı atılması gereken maddeleri anne kanına verir.

Bebek için gerekli olan maddeler; büyümesi ve gelişimini tamamlaması için lazım olan su, oksijen, tuz, protein, kalsiyum, demir ve vitamindir. Anneye ise karbondioksit ve diğer atık maddeleri verir. Bebeğin anne karnında nefes alıp vermesi, akciğer yoluyla değildir. Solunumun başlıca amacı oksijen alıp karbondioksit vermektir. Bebek ise bunu, anne kanından doğrudan doğruya oksijen almakta ve karbondioksit olarak tekrar anne kanına vermektedir. Kısacası anne karnındaki bebek annesinin akciğerleri sayesinden solunum yapmaktadır.

Anne karnındaki bebek akciğerlerde olan sürfaktan adlı madde sayesinde nefes almaktadır. Bebek doğduğu andan itibaren rahatlıkla nefes alıp verebilmektedir. Sürfaktan maddesiyle akciğerleri oluşturan keseciklerin etrafı çevrilmiştir. Her nefes aldığında içi havayla dolan bu keseciklerin açılıp kapanmasını bu madde sağlamaktadır. Bu maddenin önemli özelliklerinden biri, insanın dünyaya gelmesinden bir ay kadar önce vücudun üretmeye başlamasıdır. Anne rahmindeyken bebek akciğerlerini kullanmamaktadır. Mucizevi bir şekilde doğumdan bir ay önce bu madde üretilmektedir. Bu madde var olmasaydı bebek  çok kısa bir zamanda hayatını kaybederdi.

Kaynak: http://www.nefes.gen.tr/anne-karninda-bebek-nasil-nefes-alir.html