6 Maddede Hamilelikte Yoga

6 Maddede Hamilelikte Yoga

1 ) Hamile Yogası nedir?

gebelikte-yoga

Hamile bayanlar için hazırlanan yoga, hem bedeninizi, hem de zihninizi doğuma hazırlamanıza destek olarak sizi sağlıklı tutar. Yoga duruşları, kibar bir şekilde vücudunuzu aktif tutarken, aynı zamanda sabah bulantıları gibi rahatsız edici problemleri yaşamanızı da önleyebilir. Aynı zamanda doğumu kolaylaştırması da herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Yoga esnasında öğreneceğiniz nefes alma yöntemleri, doğum esnasında da işinize yarar. Doğumun ardından da, hamile yogasının yararlarını görmeye devam edersiniz. Vücudunuz kendini daha hızlı ve kolay toparlar. Sırtınızda meydana gelen gerginliğin rahatlamasını sağlayarak, göğüslerde hissedilen problemleri dahi azaltır. Ancak hamilelik döneminde, yoga yaparken dikkat etmeli, karın üstü veya sırt üstü pozisyonlarından uzak durmalısınız.

2 ) Hamileliğin hangi aylarında yoga yapılmalı?

18853

Hamilelik döneminin ilk üç ayında, ayakta yapılan yoga hareketleri, bacaklarınızı kuvvetlendireceğinden dolayı, tavsiye edilmektedir. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırır, enerjinizi yükseltir ve bacak kramplarının minimum seviyeye inmesini sağlar. İkinci ve üçüncü üç aylarda ise, bu aylara uygun olan yoga hareketlerini, uzman bir yoga eğitmeni ile beraber yapabilirsiniz. Ancak, 10. ve 14. haftalar arasında, anne adaylarına, yoga yapması tavsiye edilmez. Sebebi ise, bu aylar, hamilelik için oldukça önemli olan zamanlardırlar.

Hamilelik dönemi boyunca düzenli bir şekilde yapılan Yoga Programı ile;

  • Hamile kadının fiziksel kondisyonu korunur.
  • Duruş bozuklukları en aza indirilir.
  • Solunum ve dolaşım sistemi güçlendirilir.
  • Bulantılara veda edilir.
  • Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması ve kolay doğum sağlanır.                                                              

3 ) 5 Altın Anahtar :

Hamileli Yogası hamile anne adayına 5 altın anahtar vererek, hamilelik dönemini sağlıklı ve huzurlu bir şekilde devam etmesini sağlar. Huzurlu geçen bir hamilelik ve normal doğum yoganın yararlarından sadece bazılarıdır. En önemli olan nokta ise, yoganın bebeğin fiziksel ve mental gelişimine olan katkılarıdır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek, her anne adayının arzusudur. Yoga bu konuda, anne adaylarına son derece yardımcı olur. Bu 5 altın anahtar;

  1. Yoga Asanaları, hamilelik döneminin daha huzurlu geçmesi ve doğumun daha rahat gerçekleşmesi için, anne adayının vücudunu bu yeni duruma hazırlar. Bebeğe giden kan akımını fazlalaştırarak, onun daha iyi bir şekilde beslenmesini yardımcı olur. Bu, hamile Yogası’nın ilk bölümüdür.
  2. Nefes ya da Pranayama yöntemleri, hem annenin hem bebeğin daha iyi oksijenlen almalarını ve yaşam enerjisi ile dolmalarına destek olur.
  3. Mudra’lar ve Banda’ların üreme organları üzerinde güçlü etkileri vardır.
  4. Meditasyon, hamilelik esnasında meydana gelen korkuları, endişeleri ve akıl karışıklıklarını önlemek için harika bir yoldur. Kadının farkındalığını fazlalaştırarak, bebek ile iletişime geçmesini, onun nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını anlamasına yardımcı olur.
  5. Derin Gevşeme, hamilelik dönemi esnasında ve doğum için, fiziksel ve ruhsal gevşeme için muhteşem bir yoldur.

 

4 )  Hamilelik, duruş bozukluğuna yol açar

Her hamilelik ve doğum,  anne adayında fiziksel ve psikolojik farklılıklar meydana getirir. Bebeğin, ana rahminde gelişmeye başlaması ile, vücut ağırlık merkezinin değişmesine, omurganın doğal olan yapısının bozulması ise, bel ve bacaklarda meydana gelen ağrılara sebep olabilir. Fiziksel aktivitelerde yaşanan kısıtlanmalar ve psikolojik farklılıklar, anne adayını daha hassas ve kırılgan bir hale getirebilir. Bedenin, zihnin ve ruhun bütünleşmesi anlamına gelen yoga, bu problemlere karşı, iyi bir hamilelik süreci yaşamanıza destek olur.

Hamilelik yogasında temel duruş teknikleri, kadını anne olmaya ve huzurlu bir doğum yapmaya hazırlar. Uygulanan nefes egzersizleri ile beraber, anne adayları doğru bir şekilde nefes almayı öğrenir.

 

5 ) Yoga ile doğumu kolaylaştırın

Hamilelik dönemi süresince uygulanan rutin yoga programı ile, el ve ayaklarda ortaya çıkan ödem ve vücut krampları minimum seviyeye iner. Yoga, karın kaslarını güçlendirerek, masaj etkisi ile bağırsak hareketleri rahatlar. Solunum ile dolaşım sistemi de güçlendirilerek bulantı problemleri son bulur. Yoga ile, hamile anne adayının duruş bozuklukları minimum seviyeye indirilir. Doğum kanalında meydana gelen gerginlik rahatlatılarak, doğumun çok daha kolay ve çabuk bir şekilde olmasına olanak sağlar.

 

6 ) Hamile yogası hangi durumlarda zararlı olabilir?

Doktorların artık hareketi, uzun süre ayakta kalmayı ya da çömelme hareketini vb tamamı ile yasakladığı, anne adayının dinlenmeye yönlendirildiği zamanlarda, hamile yogasına da tamamı ile ara vermek gerekir. Hamilelik döneminin son haftalarında, bebek hala dönerek doğum pozisyonuna yerleşemediyse, bundan sonra devam edilmemesi gereken bir takım hareketler vardır. Aynı zamanda hamileliğin son 3 aylık döneminde, eklemler artık daha fazla yumuşadığından dolayı, çok derin hareketlerden uzak durmak gerekir. Anne adayı, hamilelik ile yaşadığı bütün özel durumları, eklem ağrıları, bölgesel kramp ya da sızılar, teşhis koyulmuş diz, bel, boyun problemlerini, hem kadın doğum doktoru ile hem de Hamile yogasını beraber yaptığı yoga eğitmeni ile paylaşmalıdır. Böylelikle, bebek ve anne için güvenli bir şekilde yapılmış olan yoga dersleri, birçok zaman doğuma gerçekleşinceye dek devam edilebilir.

Kaynak: http://www.jinekoloji.com